Szanowni Państwo,
mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji Europejskie Trendy Edukacyjne - Nowe Perspektywy Nauczania na Odległość, która odbędzie się 24 marca br. w Warszawie.
mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w konferencji Europejskie Trendy Edukacyjne - Nowe Perspektywy Nauczania na Odległość, która odbędzie się 24 marca br. w Warszawie.
Upowszechnienie nauczania na odległość oraz towarzyszący mu w ostatnim czasie rozwój narzędzi informatycznych zwróciły uwagę środowiska akademickiego zarówno na nowe metody i techniki kształcenia jak i na nowy tryb organizacji pracy nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych uczelni. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na zakup narzędzi do nauczania zdalnego 55 mln zł dla uczelni publicznych oraz 10 mln zł dla uczelni niepublicznych. Przyznane poszczególnym uczelniom środki będą mogły zostać przeznaczone na zakup narzędzi do nauczania w trybie zdalnym wykorzystywanych centralnie na poziomie uczelni (np. platforma informatyczna do zajęć online) lub na zakup narzędzi ułatwiających prowadzenie zajęć przez nauczycieli akademickich (np. kamery, laptopy, tablety). Jak podkreśla Ministerstwo Edukacji i Nauki, zakupiony sprzęt pozostanie własnością uczelni i będzie mógł być udostępniony jej pracownikom w celu usprawniania kształcenia w trybie online.
W związku z powyższym chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w konferencji i podjęcia dyskusji na temat kształcenia na odległość w następujących aspektach:
1. Prawnym, zarówno w kontekście najnowszych wytycznych ministerialnych jak i wymogu dostosowania wewnętrznych przepisów uczelni do nowych standardów.
2. Zastosowania narzędzi informatycznych umożliwiających pracę zdalną oraz zapewniających sprawną komunikację nauczyciela akademickiego ze studentem, w tym także ewaluację efektów kształcenia oraz możliwość tworzenia kompleksowych platform edukacyjnych czy integrację z narzędziami obecnie wykorzystywanymi na uczelni.
3. Założeń programowych, w kontekście konieczności stworzenia na uczelniach spójnych procedur i standardów nauczania zdalnego z zachowaniem najwyższych norm jakości kształcenia.
Mając na uwadze możliwości rozwoju, jakie przynosi uczelniom korzystanie z różnorodnych form edukacji na odległość, w tym możliwość podniesienia atrakcyjności jednostek akademickich poprzez zwiększenie jakości i dostępności prezentowanych treści, chcielibyśmy podkreślić jednoczesną potrzebę kontynuowania relacji mistrz - uczeń w odniesieniu do współczesnych standardów kształcenia.
Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy wybitnych przedstawicieli polskiego środowiska akademickiego, których autorytet i doświadczenie pozwoli nam w najszerszy możliwy sposób zaprezentować ogół kwestii składających się na temat konferencji. Udział w wydarzeniu potwierdzili m. in.:
- Prof. dr hab. Jerzy Bralczyk - Przewodniczący Rady Programowej Europejskiego Forum Prawa i Edukacji,
- Prof. dr hab. Zbigniew Marciniak - Przewodniczący Rady Główniej Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- Prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn - Przewodniczący Rady Doskonałości Naukowej,
- Prof. dr hab. Krzysztof Diks - Przewodniczący Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Pozostając w przekonaniu, że zaproponowana przez nas tematyka może spotkać się z zainteresowaniem przedstawicieli środowiska akademickiego mających na co dzień do czynienia z platformami edukacyjnymi czy odpowiadających za nadzorowanie procesu kształcenia, zapraszamy do udziału w organizowanym przez nas wydarzeniu.
W celu zgłoszenia chęci uczestnictwa w konferencji, uprzejmie proszę o przesłanie skanu wypełnionego formularza na adres: kontakt@efpe.org.pl. Jednocześnie pragniemy poinformować, że w związku z trwającą aktualnie kwarantanną narodową konferencja została zaplanowana w trybie zdalnym. W przypadku pojawienia się możliwości zorganizowania wydarzenia również w trybie stacjonarnym, zgłoszeni uczestnicy zostaną o tym fakcie poinformowani i możliwy będzie wybór dogodnej formy uczestnictwa w wydarzeniu.
W razie pojawienia się jakichkolwiek pytań, oczywiście pozostaję do dyspozycji.
Łączę wyrazy szacunku i poważania,
Magdalena Rzodkiewicz
Kierownik projektu
tel. kom.: +48 507 081 478
Do pobrania: